Connect with us

Magazin

Santorini – a kis ékszerdoboz (élménybeszámoló)

Santorini – a kis ékszerdoboz (élménybeszámoló)

Görögországi nyaralás hallatán mindenkinek a tengerparti sziklákra épült városka, Fira látványa ugrik be elsőként. Ami nem is csoda, hisz a festői táj mindenkiben felkelti a vágyat, hogy élőben is megcsodálja, így az utazási irodák előszeretettel használják Santorini képeit hirdetéseikben. De valóban olyan szép a valóságban is, mint a képeken?

8 napos utazásunk Santorinibe a bécsi reptérről indult, melyre saját autóval érkeztünk. Az út kicsivel tovább tartott 2 óránál, viszont a korai indulás miatt nem találtunk sem buszt, sem pedig vonatot, amivel kényelmesen elértük volna a járatot. Parkolót transzferrel Schwechat közelében már annál könnyebben. A díj 8 napra 49 EUR volt. A parkolóból a reptérre vittek minket, ahol kicsit kinyújtózhattunk, miután felderítettük a reptéri üzletek kínálatát, megkerestük a kapunkat és kisvártatva meg is kezdődött a becsekkolás. Kellemes meglepetés volt, hogy bár az Eurowings weboldalán épp oly szigorú rendelkezések vannak a kézipoggyász méreteit illetően, mint a WizzAirnél, a reptéren egyáltalán nem akadékoskodtak, ha annak mérete vagy súlya esetleg kissé meghaladta az előírt limiteket. – De az is lehet, hogy ezzel csak nekünk volt szerencsénk. A gép tiszta volt, az ülések a klasszikus „fapados-kényelem” elvei alapján lettek kialakítva. Nem túl sok hely a lábnak, de egy 2,5 órás úton ez egyáltalán nem okozott gondot. A fedélzeti kaja, pia azonban nem a legolcsóbb, így ha nem szeretnénk 3 eurót fizetni fél liter vízért, vegyük meg azt még a reptéren, a kézipoggyász átvizsgálását követően, valamelyik reptéri üzletben.

Végre megérkeztünk a parányi szigetre! Santorini a maga nem egész 76 négyzetkilométerével bátran mondható parányi szigetnek. Ez azonban cseppet sem jelenti azt, hogy kevés itt a látnivaló. Mivel az egész sziget kicsi, a reptér sem túl nagy, így könnyedén meg lehet találni a taxikat a kijáratnál. Szinte beléjük futunk kifelé jövet. A taxi a reptérről a hotelbe 30 EUR-ba került. Ha a reptéren kicsit körbekérdezel, ki megy a te hoteledbe, vagy arrafelé, megoszthatjátok a taxi díját.

Becsekkoltunk a hotelbe, dobtunk egy gyors zuhanyt és irány a felfedezőút. A recepción kaptunk pár tippet merrefelé érdemes elindulni és nekivágtunk a felderítésnek. A fekete homokos strand lenyűgöző látvány. Mondanom sem kell, hogy a fekete homokot a nap kellőképp felperzseli ahhoz, hogy mezítláb komoly fájdalmat okozzon. Ennek ellenére azért akad pár vállalkozó kedvű, aki úgy gondolja, neki ez nem jelent gondot és a mi szórakoztatásunkra el is kezdi csárdás táncelőadását a tenger felé. A hotelhez közeli Kamari strand egyike a legszebb strandoknak Santorinin. A fekete homokos strand és a kristálytiszta tengervíz találkozása.

Mivel a sziget vulkáni eredetű, a parttól pár méterre már egybefüggő sima kőzet alkotja a tenger alját. A víz itt elég gyorsan mélyül, amit nem igazán látni, mert még jó 7-8 méteres mélységnél is tökéletesen látszik az aljzat. A snorkeling szerelmeseinek jó hír, hogy kisebb halakkal könnyedén találkozhatnak itt, de korallokra, növényekre ne számítsanak. Persze van növényzetben gazdag strand is, például Caldera, ahol az egyik legjobb búváriskola van. Caldera nem annyira ismert, meredek ösvényeken megközelíthető kis partszakasz. Ajánlom azoknak, akik nem szeretik a turistáktól hemzsegő strandokat.

Egy másik tuti tipp a nem annyira ismert, de annál szebb strandra, a „Tomato-museum” –egy régi paradicsomkonzerv gyár mögötti strand. A strand csak akkor látszik, ha az útnak egészen a végéig elmentek. Ha már itt vagytok, ki ne hagyjátok a strandtól csak pár méterre lévő kikötő hátsó részénél egy idősebb kedves néni helyi éttermét, ahol a helyi halászok is nagy számban megfordulnak. Friss tengeri finomságokat kóstolhatsz meg itt barátságos árakon és a borukat is imádni fogod. Ha szereted a múzeumokat, régi gépeket, történelmet, akkor állj meg itt a Paradicsom-múzeumban is egy gyors látogatásra. Annyit elárulok, hogy az itt gyártott paradicsomkészítmény íze kb. 2-3x intenzívebb az itthon megszokotténál. A többit majd ők elmondják.

A sziget felderítésére több mód is van. Mi a turisták által talán legkedveltebb módszert választottuk, a quad bérlést. Egy 200 köbcentis SYM quadlandert béreltünk 25 EUR/nap áron, ami egyáltalán nem mondható eltúlzott árnak. A kis négykerekűvel könnyen le tudsz bárhol parkolni, a zárható csomagtartóba belepakolhatod a strand-cuccaid. Mivel szinte senki nem hord bukósisakot, rákérdeztünk a helyieknél, hogy is van ez. Azt a választ kaptuk, hogy Oia és Fira kivételével nem valószínű, hogy megállítanak sisak hiánya miatt, de ha ezekbe a városokba megyünk, inkább legyen rajtunk, mert 2-3 havonta azért ellenőrzik. El tudod képzelni ezen infó után mennyit volt rajtunk a sisak… A benzinár hasonló az otthonihoz, nem egész 10 euróból tele a tank és hát a 200-as gép nem eszik túl sokat, úgyhogy a benzinre már nem költesz sokat, viszont minden meredek szerpentinnel remekül megbirkózik.

Az ételekre visszatérve. A már említett 2 városban kicsit magasabbak az árak, de ha például a hotel környékén keresel éttermet, amiből azért elég nagy a választék, egy kebab pitában pl. 3 euró körül van, egy hatalmas adag gyros tál, hasábbal, salátával stb. 8-10 euró körül mozog. Üzletekből sincs hiány, szinte pár száz méterre vannak egymástól és az árak itt nagyon hasonlóak az itthoniakhoz. A „bakery” – sütödék elengedhetetlen állomások, ha már ilyen mennybéli helyen jársz, miért ne ízlelnéd meg milyen is egy harapás az édenből. A kalóriákat inkább ne is számold, nagyon cukros nagyon édes finomságok, a Baklava-tól kezdve a szezámos perecekig. Végigkóstolni lehetetlenség, mondd meg az eladónak mit szeretsz, és hagyd, hogy segítsen választani.

Santorini igazi borkülönlegességekkel is büszkélkedhet. A vulkáni föld tápanyagokban gazdag talajt biztosít a szőlőnek, ami különleges zamattal hálálja azt meg a természetnek s a borosgazdáknak. A bormúzeumban járva megismerhetjük a sziget bortörténelmét és a helyi szőlőtermesztési hagyományokat, melyekből a legkülönlegesebb talán az volt, hogy itt a szőlőt koszorúalakba fonják, s mint egy bokrot termesztik. A bormúzeumi látogatásunk 9 EUR/fő áron tartalmaz egy borkóstolót is a múzeumi körút végén, ahol 4 féle helyi bort kóstolhatunk meg. Ebből 1 a talán leghíresebb bor Santoriniről, a Vin-Santo, mely nagyban hasonlít a mi tokaji aszúnkra, csak talán még egy kicsit édesebb és lágyabb. Ennek vörös változatát is megkóstolhatjuk, amit boltok polcain hiába is keresnél, azt csak itt a Santorini-i bormúzeumban találod meg.

Fira nyüzsgő kis városka. A keskeny kacskaringós utcácskák eldugott kis boltokat, éttermeket, kávézókat és kisebb-nagyobb, pompás, vagy épp szerényebb kék kupolás templomokat rejtenek. Bármely helyi utazási irodában befizethetünk egy hajókirándulásra a közeli aktív vulkánra. A főút mellett még egy Pelican travel nevű utazási iroda is van, de ez csak a véletlen műve, egyelőre nincs Santorinin fióktelepünk 😀 A legrövidebb, 3 órás kirándulás ára 30 EUR körül van – mindegy melyik utazási irodában vesszük meg. A hajó először egy természetes forrásnál áll meg, ahol a türkizkék vízből rozsdaszínű meleg vízbe úszunk át. Itt élvezhetjük kicsit a víz jótékony hatását, kb. 10-15 percig.

Aztán vissza a hajóra és irány a vulkán. A vulkánt én személy szerint kicsit másképp képzeltem el. Egy kopár vörös-fekete sziklákkal tarkított hegy, az ahova érkezel, aztán jó sok séta és a végén az egyik sziklafal felett érezni az erős kénszagot, ami a vulkán aktivitását igazolja. Innen pár méterre van pár mélyedés a sziklákban, ahova, ha beteszed a kezed, érzed a perzselő forróságot. Kicsit trükkösek ezek a mélyedések, mert bár csak 10-12 cm mély, egészen az utolsó centiig semmit nem érzel, ott meg mintha vasalóhoz érnél  – szóval csak óvatosan. A vulkánról a hajó visszavisz Firára, ahol eldöntheted, hogy magad mászod-e meg a szerpentint visszafelé, vagy szamárháton teszed-e meg az utat, esetleg a felvonót választod. Az utóbbi 2 esetben 6 EUR/ irány a tarifa.

Ha a helyi Yellow és Red Donkey söröket is meg szeretnéd kóstolni, keresd Oiaban a boltokban, bár elvileg mindenhol kapható, nekünk csak itt sikerült megkaparintanunk párat. Érdemes megkóstolni mindkettőt.

Oia igazán naplementéjéről híres. Tömegek gyűlnek össze a sziget ezen csücskébe minden este, hogy elfoglalják a lehető legjobb helyet a „show” kezdetéig. Szürkületkor már szinte esélyed sincs bejutni Oia sziklás északi végébe, célszerű tehát időben elindulni.

A látvány valóban meseszép, de ha nem rajongsz a tömegért, a várost megcsodálhatod napközben is és kicsit kisebb tolongás közepette hasonlóan szép naplementét csodálhatsz meg a világítótoronynál. Lighthouse feliratot ne is keress, azt elfelejtették kitenni, de ha a Red-Beach felé veszed az irányt, akkor a Pharos (világítótorony) letérőt kell már csak észrevenned.

A red beach – vörös strand egy csodálatos vörös sziklafal előtti keskeny partszakasz. És ezzel körülbelül el is mondtam róla mindent. Jól mutat a fényképeken, de rengeteg a turista, lépned sincs hova, nemhogy strandolni, szóval, mint látványosság szuper, de strandból vannak ezerszer jobbak is itt.

Akrotiri – tekints be egy bronz-kori városkába, ha már erre jársz. Jól hallottad, egy ásatás során egy egész várost fedeztek fel, melyet betemetett a vulkáni hamu, ami meglepően jó állapotban megőrizte az épületek falait, edényeket, utcácskákat. A városka fölé tetőt húztak és a hidakról jól belátható az egész terület. Akit érdekel a történelem az le lesz nyűgözve.

Pyrgos, Santorini egykori fővárosa, hangulatában nagyon hasonlít Firára, viszont itt sokkal kevesebb idegen turista tűnik majd fel a fotóinkon. Ha kibírod, hogy ne vásárold tele a kézipoggyászod Firában és Oiában szuvenírekkel, akkor Pyrgosban az ottani árak töredékéért vehetsz csacsi tejes, vagy vulkáni hamus szappant, hűtő mágneseket, képeslapokat, képeket… Amire itt még felfigyeltünk az a „kukásautó-pótló” csacsi. Az utcácskák olyan szűkek és tele vannak lépcsőkkel, hogy másképp szinte képtelenség bármit is szállítani, így még a kukákat is szamarakkal ürítik.

Érdekességekből, látnivalókból és kalandokból rengeteg maradt még Görögország kis ékszerdobozában, ám ezek felderítését már rátok bízom. Remélem sikerült megszerettetnem veletek a parányi szigetet, és remélem ti is hamarosan meglátogatjátok ezt a fantasztikus helyet.

Szeretnéd te is átélni Santorinit? Utazz a legszebb görög szigetre most akár 69 900 Ft-tól

✔bécsi indulás ✔reptéri illeték ✔3, 4 vagy 7 éjszaka ✔ Galatia Villas 3* hotel ✔VÉGSŐ ÁR

Most 69.900 Ft-tól   FOGLALD LE ITT

Santorini 75 900 Ft-tól

✔bécsi indulás ✔reptéri illeték ✔3, 4 vagy 7 éjszaka ✔ Villa Olympia 2*+ hotel ✔reggeli ✔VÉGSŐ ÁR

Most 75.900 Ft-tól   FOGLALD LE ITT

Repjegyes utazás 3* hotelben 88 900 Ft-tól

✔bécsi indulás ✔illeték ✔3, 4 vagy 7 éjszaka ✔ Rivari 3* hotel ✔reggeli ✔VÉGSŐ ÁR

Most 88.900 Ft-tól   FOGLALD LE ITT


Különleges kedvezmények olvasóink számára!

  • 7 000 Ft engedmény repülőjegyeinkből - Töltsd le az új alkalmazásunkat (androidos okostelefonnal és iPhone-nal egyaránt kompatibilis).. Válaszd ki a repülőjegyed az akciós repjegyek kínálatából vagy kattints át a foglalásra közvetlenül valamelyik cikkből – természetesen az alkalmazásunkon keresztül. A foglalás fizetés lépésben másold be a SPOROLJ kedvezménykódot, és 7 000 Ft-tal olcsóbban foglalhatsz!
  • Autóbusz a reptérre? Mi a Flixbus járatait ajánljuk! ingyenes Wi-Fi, légkondi, megálló közvetlenül a repülőtéri terminál mellett. Budapest – Bécs útvonalon napi hatszor közlekednek.
  • Autóbérlés a Pelikan.hu oldalon! Válaszd ki a kívánt úti célt, hasonlítsd össze az árakat, majd válassz egy kocsit. A megrendelt autót máris felveheted a reptéren. Bizony, barátok vagyunk a Rentalcars.com-mal.
4.8/5 - (5 votes)
Kattintson a megjegyzésre

"Boldogságot pénzért venni nem lehet, de repülőjegyet igen, és az már majdnem ugyanaz." Az utazásba gyorsan beleszerettem, még talán gyerekkoromban, majd az egyetemi tanulmányaim során a Repjegykirály csapatában találtam magam. Ha időm engedi, imádok új helyeket felfedezni, de számomra Olaszország a legnagyobb szerelem, ahova mindig nagy lelkesedéssel térek vissza.

To Top