Connect with us

Magazin

Eldobta minden félelmét és elrepült Balira. Így változott meg az élete

Eldobta minden félelmét és elrepült Balira. Így változott meg az élete

Szabadlábon, egy hátizsákkal és több ezer mérföldre az otthontól. Ismerkedj meg Michellel, egy kedves utazóval, aki a hosszú órákat az irodában lecserélte Indonéziára. Nem kellett hozzá sok minden – frusztráló munka, de szuper barátok, akik megmutatták a helyes irányt. Az egyirányú, Délkelet-Ázsiába szóló repjegyhez nem volt szüksége hónapos tervezésre, elég volt mindössze egy éjszaka. Olvasd el inspiráló interjúnkat a lányról, aki itthon hagyott csapot-papot és nekivágott Indonéziának.

Mi késztetett arra, hogy elhagyd otthonod, a munkád, családod és a barátokat?

Így visszagondolva nem az volt a célom, hogy külföldre utazzam. Otthon jól éreztem magam, de a munkámmal nem igazán voltam megelégedve. Szerettem volna valami olyasmivel foglalkozni, amihez nincs szükségem irányelvre, táblázatokra és szabályzatokra. Valami olyasmivel, ahol kiélhetem kreativitásom. Az állandó értelmetlen meetingek és napi rutinok után azt mondtam, ELÉG!

Három éves tapasztalattal a hátam mögött, úgy döntöttem ismét az online világgal szeretnék foglalkozni. Az első ügyfelem projektjén dolgoztam, főleg esténként, majd egyszer a postafiókomra kattintva majdnem elájultam. Megjött a Balira szóló ösztöndíjam.

Miért pont Indonéziára esett a választásod?

Szintén a véletlenek közé sorolnám. Az egyik este arról meséltem a lakótársamnak, hogy már nem bírom, szükségem van változásra. Erre ő rávágta, menj és pihenj egy kicsit Indonéziában.

Pár évvel ezelőtt ő egy évet töltött ott, így küldött pár weboldalt és én jelentkeztem. Hisz mi veszteni valóm volt. Ez 2015 februárjában volt. Júniusban, amikor megkaptam a választ, a jelentkezési ívről már szinte teljesen megfeledkeztem. Ezért sokkolt le annyira.

Hogyan juthatnak el a fiatalok Indonéziába tanulni?

A programot az indonéz kormány biztosítja, évente kb. 25-30 ember kap ösztöndíjat. Jelentkezni decembertől február közepéig lehet. A jelentkezési ív egy 5 oldalas dokumentum, amelyben a kérelmezőre vonatkozó alapinformációkat kell kitölteni, mint például végzettség, idegen nyelvek ismerete, stb. A legfontosabb rész a motivációs lap.

A tanév klasszikusan szeptembertől kezdődik, de még hamarabb, egy megnyitó ünnepségre kerül sor, ahol minden diák (70 országból kb. 700-an) találkozik.

Leginkább a turisták által kevésbé ismert részeken mozogtál. Biztonságos Indonézia?

Most nem akarok nagy hősnek vagy akár félig indonéznek tűnni, én is szívesen ittam meg egy kávét egy külföldi kávézóban vagy dolgoztam egy remek étteremben.

A kevésbé turisztikai térségekben elsősorban a nyelvtanulás és a helyi kultúra megismerése miatt tartózkodtam.

Két év után én csak annyit mondhatok, hogy ezeknek az embereknem nem csak egy sétáló pénztárcát jelentenek a külföldiek. És azt is ki merem állítani, hogy ezek a helyek sokkal biztonságosabbak, nincs annyi lopás sem, mint a turistáktól nyüzsgő helyeken. Természetesen tiszteletben kell tartanunk az otthonukat és a kultúrájukat, ezért nem jártam fürdőruhában, vagy mély nyakkivágással.

Mennyibe kerül egy hónap Indonéziában?

Én egy városban laktam 10 másik emberrel, így sokkat többet tudtam spórolni, mint azok, akik a turisták által is ismert övezetekben laktak. A legnagyobb kiadásnak a lakbér, az étel és a szórakozás számít. A szobáért ahol laktam, gyakran fele annyit fizettem, mint azok, akik kevesebben laktak együtt, az ételek a helyi éttermekben csak pár centbe kerültek. Mivel beszélem a helyi nyelvet, ezért ez sokat segített az alkudozásban.

Ha beleszámolom a szórakozást, egy-két masszázst, vacsorát egy jobb étteremben (ahol a kaja nem 300 Ft-ba, hanem 1 500 Ft-ba kerül) akkor, olyan havi 150 000 Ft-ba jött ki, a drágább szállásokkal ez lehet havi 220 000 Ft is.

Tudom, hogy most Dél-Amerikában tartózkodsz. Két év után Ázsiában valóságos kulturális sokk lehet.

Igen egy kicsit sokkolt, de teljesen másképp, mint Ázsia. Ott leginkább a meleg, a forgalom és a piszok verte ki nálam a biztosítékot. Uruguayban leginkább az sokkolt, hogy reggel munkába menet, csak kukásautókat és áruszállítókat láttam. Minden zárva van és egy kávét sem tudtam venni. Körülbelül kilenc órakor nyitnak az üzletek. Az is nagyon meglepett, hogy Uruguayban egy minőségi hússzelet mindössze 600 Ft-ba kerül, míg egy átlagos tábla csoki 1 500 Ft-ba. A latin amerikai és az ázsiai nőkben az a közös, hogy a lehető legmagasabbnak szeretnének tűnni, ezért óriási magas sarkú cipőket hordanak. 😀

Te is a digitális nomádok közé tartozol. Próbáld meg egy kicsit megközelíteni ezt a fogalmat olvasóink számára.

A digitális nomádok vállalkozók, szabadúszók, de olyan alkalmazottak is, akik helytől függetlenül dolgozhatnak. Szeretnek utazás közben dolgozni és ezért nagyon fontos a jó internetkapcsolat.

Élvezem a nomád életmódot és a többi ember történetét, mert mindenkit más-más motivált. Valakit a szörfözés, a jóga, esetleg a tél, vagy a nyár, én szeretem azt, hogy saját magam főnöke vagyok. Számomra a személyes szabadság a legfontosabb dolog. Elhatározom, hogy mikor és mennyit fogok dolgozni. Egyszerűen nem kelek reggel hatkor, csak hogy már nyolcra az irodában kellene lennem. Nyolckor kelek, kávézom és elkezdem a napot, ami akár este tízig is tarthat. Másnap pihenek, sétálok, könyveket olvasok és dolgozom például csak három órát. Nem kell folyamatosan mozgásban lennem, a legjobb az, hogy bármikor foglalhatok egy repjegyet és új helyre tudok menni.

Hogy néz ki egy „nomád” napja?

Bár sokan csodálkozni fogtok, de ha sok munkám van, akkor szinte megegyezik az otthoniakkal. Balin 50:50 arányba volt elosztva. Nagy előnynek számított a 6 órás eltolódás, amíg az ügyfeleim aludtak, addig suliba jártam, tehát délelőtt suli, délután pedig munka. Közben elugrottam a partra, vagy pihenni egy kicsit. De általában fele-fele arányban működtem.

Itt Dél-Amerikában, 6 órával kevesebb van, így a reggeljeim hektikusak, de igyekszem minél hamarabb elvégezni a munkám, hogy el tudjak jutni a közösségi munkahelyemre. Utazgatni leginkább a hétvégén van időm.

Meg tudsz nevezni egy legszebb és legrosszabb élményt?

A malajziai Borneóban utazgatva eszembe jutott, hogy hatodikos vagy hetedikes koromban a térképet néztem és pont Borneóról tanultunk. És hirtelen ott csónakázok a folyón és saját szememmel látom az orángutánokat, az elefántokat, a krokodilokat és a majmokat természeti környezetükben. Nagyon szomorú volt látni az üres, szinte megkopasztott helyeket, amiket egykor hatalmas esőerdők borítottak.

A nagyszerű élmények közé sorolnám a Wae Rebo törzsben eltöltött éjszakát is, akik mélyen az erdőben élnek. 7 órát utaztunk autóval és további 2 órát gyalogoltunk, de megérte.

A legkellemetlenebb az volt, amikor ellopták a táskám. Pont az nap költöztem és véletlenül nálam volt az útlevelem, egyébként csak a másolatát hordom magammal. Ezután következett a 2 hónapos rendszeres intézkedés az indonéz bevándorlási hivatalban a vízum miatt, hogy egyáltalán büntetlenül hagyhassam el az országot.

Melyik hely vagy ország a kedvenced, ha egyáltalán van ilyen és bátran ajánlanád bárkinek?

Kelet-Timor. Az ország csak 2002-ben nehéz harc után szerezte meg függetlenségét, és még csak kezd felépülni az 1975 óta zajló gyilkosságokból. Leginkább az emberek és a táj tisztasága nyűgözött le. Kelet-Timor az egyik legismeretlenebb és legkevésbé látogatott ország a világon, és nagyon látni, hogy a helyiek mennyire szeretnék megváltoztatni országuk képét a turisták szemében. A kalandvágyó természetűeknek biztosan bejön Timor.

Mi hiányzik otthonról a leginkább?

Család és barátok. Mindenki ezt mondja, aki már régóta külföldön él, vannak barátaim kint is, de az teljesen más. Már alig várom, hogy láthassam az unokahúgom, aki az év elején született és még csak képeket láttam róla.

Ázsiában leginkább az otthoni kaja, a péksütemények és a sajtok hiányoztak a leginkább. Itt Dél-Amerikában az élelmiszerekkel nincs gond, a karácsonyi menü is úgy nézett ki, mint otthon.

Most, hogy már eltelt egy pár év: változtatnál valamin?

Valószínűleg nem. Ahogy korábban említettem, Bali, a digitális nomádság és az utazás, akkor jöttek, amikor a legnagyobb szükségem volt rá.

Vannak újabb terveid?

Jelenleg Kolumbiában vagyok, és a tavaszt Floridában üdvözlöm. Aztán visszamegyek Európába, ahol addig szeretnék maradni, amíg el nem jön a tél.


Különleges kedvezmények olvasóink számára!

  • 7 000 Ft engedmény repülőjegyeinkből - Töltsd le az új alkalmazásunkat (androidos okostelefonnal és iPhone-nal egyaránt kompatibilis).. Válaszd ki a repülőjegyed az akciós repjegyek kínálatából vagy kattints át a foglalásra közvetlenül valamelyik cikkből – természetesen az alkalmazásunkon keresztül. A foglalás fizetés lépésben másold be a SPOROLJ kedvezménykódot, és 7 000 Ft-tal olcsóbban foglalhatsz!
  • Autóbusz a reptérre? Mi a Flixbus járatait ajánljuk! ingyenes Wi-Fi, légkondi, megálló közvetlenül a repülőtéri terminál mellett. Budapest – Bécs útvonalon napi hatszor közlekednek.
  • Autóbérlés a Pelikan.hu oldalon! Válaszd ki a kívánt úti célt, hasonlítsd össze az árakat, majd válassz egy kocsit. A megrendelt autót máris felveheted a reptéren. Bizony, barátok vagyunk a Rentalcars.com-mal.
Kérjük, értékelje ezt a cikket.
Kattintson a megjegyzésre

"Boldogságot pénzért venni nem lehet, de repülőjegyet igen, és az már majdnem ugyanaz." Az utazásba gyorsan beleszerettem, még talán gyerekkoromban, majd az egyetemi tanulmányaim során a Repjegykirály csapatában találtam magam. Ha időm engedi, imádok új helyeket felfedezni, de számomra Olaszország a legnagyobb szerelem, ahova mindig nagy lelkesedéssel térek vissza.

To Top