Connect with us

Magazin

„Ha az ember tiszteletben tartja más országok kultúráját, nincs mitől félnie. Még akkor sem, ha nő.”

Férjét egy katmandui étteremben ismerte meg. 2011-ben világkörüli útra indultak. A Himalája annyira elvarázsolta, hogy egy hátizsákkal nekivágott Kínának, Nepálnak és Indiának. Úgy véli, ha az ember tiszteletben tartja a helyi kultúrát, nem kell félnie szólóban utazni. Még akkor sem, ha nő. Ösztönző beszélgetésben volt részünk Sinaval, aki egyben szenvedélyes utazó is.

Sina harmincegy éves, Németországban született. A férjével, Tommal, aki Angliából származik, egy kis faluban élnek Németország déli részén, mintegy hatvan kilométerre Frankfurttól. Jelenleg a Würzburg-i Julius-Maximilians-Egyetem tudományos tanácsadójaként és posztdoktori kutatójaként dolgozik. A szabadidejében röplabdázik és csocsózik.

Mikor kezdtél el egyedül utazni? Azelőtt is szenvedélyed volt az utazás?

A szüleimmel gyakran utaztunk külföldre. Pazar emlékeim maradtak gyerekkoromból, apám mindig részletesen megtervezte a nyaralásainkat. A szüleim nélkül először tizenöt éves koromban utaztam. A barátaimmal Spanyolország felé vettük az irányt, ez a vakáció főleg a szórakozásról szólt. Az első „hátizsákos” utamon 2005-ben vettem részt a barátnőmmel. Ekkor Thaiföldön. Vietnamban és Kambodzsában utazgattunk. Húszéves koromban az USA-ban vállaltam el ápolói posztot, de teljesen egyedül, barátok és család nélkül, csak egy évvel később vágtam neki a világnak. Akkor Nepál és India volt a cél.

Hogyan jött az ötlet, hogy egyedül utazz? Nem voltak kétségeid?

Az egyetemi tanulmányaim során Nepált választottam szakmai gyakorlatom úti céljaként. Majd azok után, hogy volt szerencsém látni a Himaláját, tudtam, hogy egyszer még szeretnék visszajönni egy nagyobb hátizsákos út keretében. És nem, nem féltem, nem volt okom. Vártam a csodálatos kalandot, izgatott voltam!

Hogyan reagáltak a közeli rokonok, barátok az ötletedre?

Azok a barátaim, akik szintén szenvedélyes utazók, örültek nekem. A szüleim, és különösen az apám mindig támogatta az elképzeléseimet. Ez sok bátorságot adott nekem és pozitív energiával teli vágtam neki.

Milyen helyeken jártál egyedül?

Nepálban (Katmandu és környéke, Pokhara, …), Egyesült Államokban (Hawaii), Indiában (Kerala állam és számos más hely), Thaiföldön (Bangkok, Krabi tartomány egyes része), Indonéziában (Bali), Kínában (Hongkong, Chongqing , Urumqi, Hohhot) és Mianmarban.

Milyen tapasztalatokat szereztél annak köszönhetően, hogy nő vagy? Értek kellemetlen, veszélyes helyzetek?

Utazásaim során soha nem kerültem rázós, vagy esetleg veszélyes helyzetbe. Úgy gondolom, hogy ha az ember tiszteletben tartja az egyes országok kultúráját, akkor nem lesz gond, még akkor sem, ha nő létére egyedül utazik. Természetesen ez függ az egyes országoktól és az azokban domináló kultúrától is. Olyan helyeken, mint Nepál vagy Kína nem éreztem a hátrányat a szóló utazásnak. Éppen ellenkezőleg, a helyiek többsége rendkívül udvarias és segítőkész volt. Más országokban, például Mianmarban vagy Iránban, a helyiek nagyon meglepődtek, hogy egyedül utaztam, és gyakran megkérdezték, hogy hol van a férjem. Egyedül Indiában éreztem úgy, hogy a férfiak szinte felfalnak tekintetükkel, ezért jobban eltakartam testrészeim és nem mentem az éjszaka közepén az utcára.

Közel kerültél olyan emberekhez, akikkel valószínűleg soha nem beszéltél volna, hogy ha nem utazol?

Határozottan igen. A szóló utazás számomra azt jelenti, hogy a környezetemet is más módon érzékelem. Ha együtt utazunk valakivel, a legtöbb időnket, élményeinket, a jót és a rosszat is megosszuk egymással. Ha egyedül vagy, sokkal erősebb impulzusok érnek. Például, elmész valahova enni vagy inni. Rövid időn belül, valószínűleg valakivel megosztod az asztalod és ilyenkor a beszélgetés nagyon könnyed módon zajlik. Így ismerkedtem meg a férjemmel is. Akkor szólított meg, amikor egy kis kantoni étteremben ücsörögtem. Nem vagyok benne biztos, hogy ha lett volna társaságom, megszólított volna-e.

Miért gondolod, hogy a nőknek nincs okuk a félelemre, ha szóló utazásról van szó?

Abszolút nem kell félni. Persze ez attól is függ, hogy milyen országba szeretne utazni. De soha nem éreztem úgy az ilyen típusú útjaim során, hogy személyi védelemre volna szükségem. Határozottan jó, amikor van kivel megosztanod és felfedezned egy új helyet, de egyedül utazva kitágítod látóhatáraidat. Az új helyzetekben sokkal magabiztosabbá válik az ember. Az ilyen élmények sokkal erősebbé tesznek.

Mi az egyedül utazás legnagyobb előnye és hátránya?

A legfontosabb különbség az, hogy egyedül utazva sok időt töltesz saját magaddal és gondolataiddal. Ez egy nagyon frissítő élmény, ami teljesen felnyitja a szemed. Nem kell senkinek megfelelned, beszélned, sőt még a döntéseket is egyedül hozod meg. De igazából nem tudom megmondani, hogy ez előny vagy hátrány. Ez embertől is függ. Soha nem éreztem úgy, mintha segítségre szorulnék. A szervezés sem okozott problémát. De emlékszem, hogy voltak olyan gondolataim, hogy ezt a pillanatot szívesen megosztottam volna az akkori barátommal, vagyis a mostani férjemmel. Mindig szívesen emlékszem vissza az idézetre az „Úton a vadonba” c. könyv és film végszójára: „A boldogság csak akkor valós, ha azt mással is megosztod.” Azt hiszem, ez nagyon igaz.

Most, hogy főleg a férjeddel utazol, össze tudod hasonlítani a szóló és a páros utazást?

A férjem, akárcsak én, szeret utazni. Értékrendünk és utazási ötleteink hasonlóak, így ez számunkra mindig nagy élmény. A legnagyobb különbség a közeli személyekkel való utazás során az, hogy leültök együtt a tengerpartra és a csillagokat bámulva beszélgettek. A gondolataitokról, a benyomásaitokról, csevegtek a világról. Sok csodálatos beszélgetésben volt részem olyan emberekkel, akiket szóló útjaim során ismertem meg, de az soha nem olyan, mint egy bizalmas beszélgetés egy szeretett személlyel.

Sokszor több hónapra elhagytad otthonod. Szereted a hosszabb utakat? Mik a legnagyobb előnyei?

A hosszú távú utazás szó szerint a luxus szinonimája. Több hónapot töltöttem Hawaii-n, Nepálban, Kínában, Ausztráliában és a világ minden táján. Ez a fajta utazás lehetőséget nyújt arra, hogy teljes mértékben egyesülj a vidékkel, népével, kultúrájával és történelmével. A szokásos kéthetes nyaralások során megnézed a legfontosabb látnivalókat és strandokat. Ha több időd van, szó szerint megadod a módját, letérsz a turisták által bejárt útról, megismerkedsz a helyiekkel. Így értettem a luxust, mert egy hosszú út nem feltétlenül pénz kérdése, hanem inkább az a fontos, hogyan osszuk be az időnket.

Tervezel még hátizsákos utat?

Posztdoktori kutatóként sok külföldi projekten dolgozom. Nem hiszem, hogy a szóló utazást valaha is abbahagyom. Egyébként, hamarosan érkezik családunk legfiatalabb tagja, ezért egyelőre a picin lesz a hangsúly.


Különleges kedvezmények olvasóink számára!

  • 7 000 Ft engedmény repülőjegyeinkből - Töltsd le az új alkalmazásunkat (androidos okostelefonnal és iPhone-nal egyaránt kompatibilis).. Válaszd ki a repülőjegyed az akciós repjegyek kínálatából vagy kattints át a foglalásra közvetlenül valamelyik cikkből – természetesen az alkalmazásunkon keresztül. A foglalás fizetés lépésben másold be a SPOROLJ kedvezménykódot, és 7 000 Ft-tal olcsóbban foglalhatsz!
  • Autóbusz a reptérre? Mi a Flixbus járatait ajánljuk! ingyenes Wi-Fi, légkondi, megálló közvetlenül a repülőtéri terminál mellett. Budapest – Bécs útvonalon napi hatszor közlekednek.
  • Autóbérlés a Pelikan.hu oldalon! Válaszd ki a kívánt úti célt, hasonlítsd össze az árakat, majd válassz egy kocsit. A megrendelt autót máris felveheted a reptéren. Bizony, barátok vagyunk a Rentalcars.com-mal.
Kérjük, értékelje ezt a cikket.
Kattintson a megjegyzésre

"Boldogságot pénzért venni nem lehet, de repülőjegyet igen, és az már majdnem ugyanaz." Az utazásba gyorsan beleszerettem, még talán gyerekkoromban, majd az egyetemi tanulmányaim során a Repjegykirály csapatában találtam magam. Ha időm engedi, imádok új helyeket felfedezni, de számomra Olaszország a legnagyobb szerelem, ahova mindig nagy lelkesedéssel térek vissza.

To Top