Connect with us

Magazin

Hogyan váltsd valóra álmod a Transzszibériai expresszről

Hogyan váltsd valóra álmod a Transzszibériai expresszről

Nyolc idegen nyelven beszél anélkül, hogy élt volna külföldön. A tanulás főleg azért vonzotta, hogy jobban megismerje az egyes kultúrákat, országokat, az ott élő helyieket és szokásaikat. Lídia, a huszonnyolc éves nyelvész, épp most tért vissza a Transzszibériai expresszről, amit egyedül abszolvált.

Az út során ellátogatott a Bajkál tavon fekvő sámán szigetre, pár napot egy mongol családnál töltött, ahol tipikus jurtában lakott, a kirgíz síkságon túrázott, a világ második legnagyobb alpesi tavában, az Iszik-kölben úszott, sétált a kínai nagy falon és kb. 183 helyivel ismerkedett össze.

Az idegen nyelvek ismerete nélkül talán soha nem lett volna ehhez hasonló élményekben része. Lídia azt állítja, hogy a nyelvtanuláshoz nincs szükségünk különleges tehetségre, mindenki elsajátíthatja őket. Azt a tényt, hogy a nyelvek tudása rengeteg ajtót nyitnak meg előttünk, a saját bőrén is megtapasztalta.

Épp hogy véget ért az 5 hetes kaland! Milyen volt?

A célom az volt, hogy végigmenjek a Transzszibériai expresszen és egy kicsivel jobban megismerjem Közép-Ázsiát. A Transzszibériai vasútnak három különböző útvonala van és én azt választottam, amely Mongólián át halad. Ezért először Moszkvába repültem, ahonnan 6 304 km-t utaztam Mongólia fővárosába – Ulan Batorba. Innen Peking felé vettem az irányt, majd Kazahsztánba, végül Kirgizisztánba utaztam.

Fiatal lány létedre hatalmas kalandban volt részed. Nem féltél?

Az utazás előtt természetes félelmet éreztem, de a kalandvágyam sokkal nagyobb volt. A Transzszibériai expressz már négy éve a bakancslistám élén állt, de tudtam, hogy először szeretnék jobban megtanulni oroszul. Most, öt hét ázsiai utazás után kijelenthetem, hogy a Transzszibériai expressz volt a legbiztonságosabb része.

Tényleg?

Hé, nem is olyan rossz, még egy egyedül utazó nő számára sem. Minden vagonnak van saját kalauza, aki a biztonságért felel és ő osztja szét a tiszta ágyneműt. Egyébként főleg a helyiek utaznak, akik távoli családjukat szeretnék meglátogatni, és csak nagyon kevés turistával találkoztam. Tehát főleg családokkal utazol, ezért nagyon békés a légkör. Nem úgy kell elképzelni, mint egy vad partit, ahol a vodka szinte patakokban folyik – az alkohol hivatalosan be van tiltva és itt-ott pár rendőr is átnézi a vagonokat, amik viszont nagyon tiszták. A pincérek naponta kétszer mossák fel a padlót és naponta négyszer a WC-t.

Hűha, valószínűleg kényelmesek voltak, nem úgy mint otthon. Milyen érzés egész napokat egy vonatban tölteni?

Magam is meglepődtem, mivel még 30 óra után sem tűnt fárasztónak. Mindenki saját ágyneműt és ágyat kap, mivel nincsenek ülések a vagonban. Választhatsz drágább kupét, ahol 4 ágy van, vagy maradhatsz a legolcsóbbnál, ahol mindenki együtt van. Az olcsóbb megoldás nem mindig a legjobb, van hogy a szomszédod rugdossa álmában a fejed, de azt se mondanám örömtelinek, amikor éjszaka kettőkör egy halkonzervet kezd fogyasztani az utasok egyike. De ezek az utazás velejárói. Napközben mindenki a tájat bámulja, esetleg beszélget, olvas, alszik, vagy más módon próbálja meg elütni az időt. Esetleg instant kaját készítenek – amit szinte kötelező az oroszok körében. Minden vagonban van vízforraló és kb. naponta egyszer tesz egy kört egy néni, aki cédrus dióval kínálja az utasokat. Mondanom se kell, milyen sikere volt.

A Transzszibériai expressz sokak álma. Nehéz teljesíteni?

Egyáltalán nem olyan nehéz, mint azt sokan gondolják. Az orosz rzd.ru honlapon könnyedén megvásárolhatóak előre a jegyek az egyes szakaszokra, sőt már angol nyelven is. A több mint hat ezer kilométeres út Moszkva és Ulan Bator között 112 000 Ft-ba került, úgy hogy kombináltam az olcsóbb és drágább vagonokat, ami nem olyan szörnyű, hiszen 5 szállás árát spóroltam meg így és átutaztam a legnagyobb kontinensen.

Mennyi ideig tartott az utazás?

A Moszkvától az Ulan Batorig tartó közvetlen járat általában öt nap, de szünetekkel nekem 12 napig tartott. Megálltam például a Bajkál-tónál, Olychon-szigetét látogattam meg, ahol buriat eredeti lakosai élnek és a mai napig gyakorolják a sámánizmust. Amikor egy öregember meghal, egy fa oszlopot állítanak fel neki, amelyre színes szalagokat kötnek. Ezeket viselniük kell néhány napig és csak utána kötik fel az oszlopra. Ha 50-60 évnél fiatalabb ember hal meg, nem jár neki az emlékmű, mivel úgy tartják, hogy korai halálát az istenek megsértésének köszönheti. Néhány hely Ochohonban nagyon szép volt, de a legszebb a naplemente volt a Shaman Rock-nál.

Az utazásod Mongóliában ért véget. Teljesítette ez az ország az elvárásaidat?

Nem tudtam pontosan mit várhatok Mongóliától, de mindenképpen különös hatással volt rám a mongol természet, amely hasonló Magyarországéhoz. Mindenütt végtelen fűvel, bokrokkal borított mezők terjeszkednek, és csak elszórva véltem felfedezni egy-egy dombot. Sokkal érdekesebb volt az, hogy mindenütt jurtákat és háziállatokat láttam, főleg lovakat és marhákat.

A legnagyobb élmény számomra az volt, amikor kipróbálhattam a nomád életet. Még indulás előtt foglaltam le a jurtai szállásom, az Airbnb-n keresztül. De csak az érkezésemkor jöttem rá, hogy ez nem egy turisták számára épített jurta, hanem egy négyszemélyes család otthona. A helyiek rendkívül vendégszeretőek, bárki is térjen be otthonukba, rögtön kecsketejes teával és egy kis harapnivalóval kínálják meg. Itt úgy szokás, hogy bármivel is kínáljanak meg, mindent meg kell kóstolni. Még az erjesztett tehéntejet is, aminek az íze valóban … nos, egyedülálló. ????

Hogyan is néz ki egy jurta belülről?

Úgy mondanám, hogy a jurta az egyszerűség és a minimalizmus csúcspontja. Az én 22 éves fogadóm, Munch, főiskolai végzettséggel rendelkezett, sőt fél évet töltött Varsóban cserediákként. A jurtájukban, ami kb. átlagos nappali méretű volt, boldogan élt anyjával és két nővérével. Otthonukban konyha helyett csak egy kis csempézett rész volt, és a mosogatót egy edénynyi víz helyettesítette. Kint volt a latrina és egy újonnan épült zuhanyzó, kínai elektromos vízmelegítővel, amelyre Munch nagyon büszke volt, mert a szomszédoknak nem volt ilyenjük. 🙂 Minden ruháját egy közepes méretű bőröndben tárolta. A jurta közepéből egy hosszabbító indult ki, ahol mindenki feltölthette okostelefonját, sőt saját wifijük is volt!

Különös kontraszt…

Igen, Mongóliában talán legjobban a kontrasztok nyűgöztek le. Míg az anyuka ebédet főz, ruhát varr, vagy takarít, addig a gyerekek kecskék és bárányok lábszárcsontjaival játszanak a szabadban. Latrinát használnak, de közben a legújabb slágerek dübörögnek, remek az internetkapcsolat és a helyiek az Airbnb-t használják a kunyhók kiadására. Eközben a földön alszanak, mert állítólag így kényelmesebb. Ahogy Munch mondta, aki fél évet töltött Varsóban, a jurta az otthona. Gyorsan meg fogod érteni, hogy a jurtában való élet nem a szükségszerűség megnyilvánulása, hanem szabad döntés, hogy saját kulturális örökségével összhangban éljnek.

Te részt vettél egy jurta építésében is. Hogyan történt ez?

Kirgizisztánban volt, ahol a „jurtai kultúra” nem olyan erős, mint Mongóliában. A jurták kunyhóként szolgálnak a turisták számára. A Song Kuľ kis táborában úgy döntöttek, hogy kiterjesztik a szállás kapacitását, ezért felajánlottam, hogy segítek.

A meglátogatott országokból, melyikbe térnél szívesen vissza?

Természetesen Kirgizisztánba, Kazahsztánba és a környező országokba. A természet egyszerűen elbűvölő, a vidéket bejárhatjuk kocsival, minibusszal, de a legjobb lóháton haladva. Mindenütt hegyek, és különösen nyugaton ismét füvel borított, fák nélküli dombok. Vannak csodálatos alpesi tavak is. Nekem legjobban a Kainda-tó Dél-Kazahsztánban tetszett, ahol a fák a tó közepéből nőnek ki. Még soha nem láttam ilyen tiszta vizű tavat. Száz évvel ezelőtt egy földrengés miatt az egész völgyet elárasztotta a víz, a foszfornak köszönhetően a víz alatt lévő ágak épségben maradtak, míg a víz fölötti részeket tönkretette a szél. Így most olyanok, mintha fejjel lefelé lennének. Manapság ez a búvárok egyik kedvenc helye. Közép-Ázsiában ritka az ilyen természeti szépség.

Mellesleg, Kirgizisztán az egyik legjobb ország egyéni utazók számára. Két hosztelben volt szerencsém megszállni és életem legjobbjai voltak. Sőt milliókra sincs szükségünk. Egy rendes adag tészta, párolt zöldségekkel, természetesen hússal, kenyérrel és teával 400 Ft-ba kerül.

Hogyan segítettek a nyelvek utazásod során?

Az egyik ok ami miatt elindultam a Transzszibériai expresszre, az volt, hogy kipróbáljam a gyakorlatban is az orosz nyelvet. Két éve kezdtem el tanulni, és az egykori Szovjetunió részeit szeretném bejárni. Ezért sokkal könnyebb volt a kommunikáció Oroszországban, Kazahsztánban és Kirgizisztánban is.

Emellett az orosznak köszönhetően sok jó embert ismertem meg és sokat is spóroltam. Csak Kirgizisztánban körülbelül 30 000 Ft-ot az egyik kétnapos kirándulás során. Ha angol nyelvű idegenvezetőt szerettem volna, az ügynökség sokkal többet számlázott volna, de így szerencsémre kisebb és autentikusabb csoportba kerültem.

Várj csak, két év alatt tanultál meg oroszul? Lehetséges ez?

Mindent lehet, csak akarni kell. 🙂 Kb. egy év otthoni tanulás után már megértettem magam oroszul is. A nyelvtanulás nem olyan bonyolult, ahogy azt sokan gondolják. Mindig, otthon egyedül kezdek tanulni egy nyelvet, apró tippek és trükkök segítségével. Sok sorozatot nézek, egyszerű könyveket olvasok, kiírom az egyes szavakat és igyekszem koncentrálni a kiejtésre is. Az elmúlt két évben segítettem másoknak ilyen egyszerű módszerekkel tanulni, és több százan jöttek már rá, hogy ez tényleg működik.

Mongóliában és Kínában nem sokat segített az orosz nyelv…

Nos, nem. 😀 Sőt az angolt se vettem elő sokszor. Néha elég vicces szitukba keveredtünk, például a kínai nagy fal felé indulva, azt mondták, hogy annál a megállónál kell kiszállni, ahol ezek a hieroglifák lesznek: 柔北大街. Az utolsó előtti úgy néz ki, mint egy emberke. És valóban ott szálltunk ki. Szóval játékosan vettük az egészet.

Kevésbé voltak viccesek azok a pillanatok, amikor segítségre volt szükségem, de senki nem ismerte az európai nyelvet. Például Ulanbatiban a dugók miatt egy órával később, sötétedés után érkeztem a városba. A jurtákkal teli táborban  nem ismertem fel a sajátomat, ezért kimentem a főútra és szó szerint kézzel-lábbal magyaráztam el egy néninek mit szeretnék. Szerencsére megértette, felhívtam Munchet, hogy jöjjön el értem és végül jól végződött a történet. Csak meg kell benne látni a szépséget és nem szabad félni.

Végezetül, mit üzennél azoknak, akik szeretnének idegen nyelveket tanulni és utazgatni a világban?

A nyelveknek köszönhetően még intenzívebb élményekben lehet részünk. De ezt még mindig az utazás előtt, otthon kell elkezdeni. Vannak barátaim, akik úgy vélték, „elutazok egy fél évre Dél-Amerikába és megtanulok spanyolul.” Természetesen, ez nem igazán jött össze.

Én például azt ajánlom, hogy az utazás előtt 2-3 hónappal merüljetek el teljesen a nyelvtanulásban. Nézzetek sok videót és sorozatot. Természetesen, beszéljetek sokat, a tükör előtt például, hisz ez a legnagyobb mumus, megszólalni a helyiek előtt. Vagy keressetek weboldalakat, pl. a www.italki.com-nak köszönhetően gyerekjáték a nyelvtanulás. Az idegen nyelveknek hála az utazás teljesen más tészta.

Képek forrása: Lídia M. Minden jog fenntartva.


Különleges kedvezmények olvasóink számára!

  • 7 000 Ft engedmény repülőjegyeinkből - Töltsd le az új alkalmazásunkat (androidos okostelefonnal és iPhone-nal egyaránt kompatibilis).. Válaszd ki a repülőjegyed az akciós repjegyek kínálatából vagy kattints át a foglalásra közvetlenül valamelyik cikkből – természetesen az alkalmazásunkon keresztül. A foglalás fizetés lépésben másold be a SPOROLJ kedvezménykódot, és 7 000 Ft-tal olcsóbban foglalhatsz!
  • Autóbusz a reptérre? Mi a Flixbus járatait ajánljuk! ingyenes Wi-Fi, légkondi, megálló közvetlenül a repülőtéri terminál mellett. Budapest – Bécs útvonalon napi hatszor közlekednek.
  • Autóbérlés a Pelikan.hu oldalon! Válaszd ki a kívánt úti célt, hasonlítsd össze az árakat, majd válassz egy kocsit. A megrendelt autót máris felveheted a reptéren. Bizony, barátok vagyunk a Rentalcars.com-mal.
4.3/5 - (3 votes)
Kattintson a megjegyzésre

"Boldogságot pénzért venni nem lehet, de repülőjegyet igen, és az már majdnem ugyanaz." Az utazásba gyorsan beleszerettem, még talán gyerekkoromban, majd az egyetemi tanulmányaim során a Repjegykirály csapatában találtam magam. Ha időm engedi, imádok új helyeket felfedezni, de számomra Olaszország a legnagyobb szerelem, ahova mindig nagy lelkesedéssel térek vissza.

To Top